Neslim Güvendeğer Doksat’ın kaleme aldığı Çocuk Ruh Sağlığı isimli kitapta, anne ve babaların işini büyük oranda kolaylaştıracak bilgiler yer alıyor.
Kitapta çocuğun normal gelişiminden başlayarak, ergenlik dönemine kadar olan büyüme yolculuğundaki biyolojik ve psikolojik açıdan gelişimsel yapı taşlarının irdelenmesi, önemli dönüm noktalarında uygun ebeveyn tutumlarının işlenmesi, bebeklik ve çocukluk döneminde ortaya çıkan ruhsal hastalıkların tanıtılması amaçlanıyor.

Yazar, çocuk ve genç ruh sağlığı hastalıkları uzmanı olarak bu çalışmasının, bilimsel olmasına özen göstermiş olmasının yanısıra ebeveynlerin kolayca takip edebilecekleri, popüler bir başucu kitabı olmasına da özen gösterdiğini ifade ediyor.

İlk kitabı Anababaca ile oldukça büyük bir boşluğu doldurmuş olan Doksat, Çocuk ve Ruh Sağlığı adlı ikinci kitabı ile  ebeveynlere destek misyonunu, genişleterek çok daha ileriye götürüyor.

Özellikle yoğun iş ortamında çocuklarını yetiştirmeye çalışan anne ve babaların gözlerinden kaçabilecek detayları göz önüne sererek, daha sağlıklı bir nesil yetiştirilmesine destek veriyor..